reklama

V pralesoch DR Kongo (3) - Kopáči vlastných hrobov.

Moje prvé stretnutie s ilegálnymi baníkmi mi umožnilo uvidieť mojich černochov - sprievodcov zblednúť od hrôzy ako krieda a doslovne pochopiť, čo v skutočnosti znamená veta: "Skoro som sa od strachu posral!" Jedného dňa sme terénnym autom narazili na cestu v džungli, ktorá bola zatarasená zoťatým stromom. Vedeli sme, že v tejto oblasti pracujú ilegálni baníci, a preto pred vstupom na toto podľa licencie "naše" územie musela firma viesť opäť veľmi zdĺhavé rokovania s miestnymi náčelníkmi, aby nám tu bolo umožnené bezpečne pracovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Vyťažená rudná žila s vysokým obsahom mede a zlata, zakončená zatopenou šachtou, ktorá vedie hlboko do podzemia.

Zatarasenú cestu sme autom ľahko obišli a pokračovali do džungle približne pár stovák metrov, kde sme sa dostali do zajatia nafetovaného gangu ilegálnych baníkov. Po prvýkrát v živote a dúfam, že aj posledný som videl ako vyzerá pokus o zlynčovanie mojich konžských geológov a podpálenie auta, v ktorom sme v smrteľnej hrôze spolu sedeli. Túto smutnú historku so šťastným koncom som už raz opísal v mojom publikovanom článku v časti - V zajatí ilegálnych baníkov. Po tomto incidente nám vojenská polícia s požehnaním vládnych štatutárov vždy pridelila ozbrojených vojakov, ktorí sa stali pravidelnými členmi nášho prieskumného tímu. Kým ja som si pred každou prácou rituálne leštil svoje geologické kladivko, oni kontrolovali zásobníky do svojich zbraní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Drevené koryto s úlomkami zlatonosnej žily, bandaska s ortuťou a jemná tkanina, ktorá sa používa pre zachytávanie šupiniek zlata.

Gangy ilegálnych baníkov v DR Congo načastejšie formujú ľudia, ktorí naozaj vo svojej biednej existencii nemajú, okrem vlastného života, už čo stratiť. Tých ženie do tejto činnosti pud sebazáchovy a posledná možná nádej na prežitie. Potom sú to mladí adolescenti, siroty a typy ľudí, ktorým chýba akýkoľvek náznak sociálneho alebo ľudského cítenia a zopovednosti. Vyvrheľovia a stratené duše na extrémne nízkej, mentálnej úrovni, ktorí v gangu našli svoj zmysel života. Neľudská manuálna drina, alkohol, drogy, bitky a neustále zneužívanie zo strany priekupníkov so surovinami to je ich svet, v ktorom prežívajú svoj zvláštny život zo dňa na deň. Ak naozaj existuje Peklo pre hriešnikov, tak ja verím, že títo ľudia by v ňom aj tak našli iba úľavu a svoje vykúpenie, v porovnaní s tým, čo zažívaju teraz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Noví členovia prieskumného týmu. Vojakov v DR Kongo premiestňujú po niekoľkých mesiacoch z miesta na miesto po celej krajine, aby si nemohli vytvoriť "kamarátske" vzťahy s miestnym obyvateľstvom a v prípade konfliktu boli schopní bez vnútornych zábran vojensky zasiahnúť.

Ilegálni kopáči tiahnu krajinou ako kobylky. Vyľadávajú a potom veľmi primitívnym spôsobom ťažia nerastné suroviny, drahé kovy a kamene, na ktoré však nemajú žiadny vlastnícky nárok, pričom ohrozujú svoje vlastné životy a životy iných. Svojou činnosťou vyvolávajú vážne ekologické kalamity, ktoré často spôsobujú kontamináciu zdrojov pitnej vody miestnym dedinčanom, ako aj ich pôdu, na ktorej dorábajú poľnohospodárske plodiny, alebo pasú dobytok. Nerastné rudy sa tu najčastejšie vyskytujú vo forme zlúčenin síry, ktoré na zemskom povrchu pôsobením vzduchu a vlhkosti ľahko oxidujú, čím sa uvoľňujú do prostredia ťažké kovy. Mobilizácia týchto prvkov spôsobuje súčasne aj kontamináciu potravinového reťazca a následne vyvoláva degeneratívne a karcinogénne choroby ľudí dlhodobo žijúcich v týchto oblastiach. Ilegálni baníci na ťažbu zlata používajú ortuť alebo kyanid, všetko smrteľne jedovaté chemikálie, ktoré unikajú nekontrolovateľne do lokánych ekosystémov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Kopáči žilu s obsahom zlata najprv rozdrvia v mažiari, jemný prach luhujú v ortuti a z hrubšej frakcie zlato získajú ryžovaním vo vode.

Teraz ma skúste správne pochopiť. Bude to znieť paradoxne, ale ilegálni baníci v našom rajóne mi preukazovali vzácnu službu. Svojou činnosťou mi uľahčovali prácu, pretože ma upozorňovali na zaujímavé lokality s výskytom mineralizácie a ja som mal takmer 100%-nú istotu, že idem už na "hotové", aj keď to bolo často za cenu veľmi intenzívneho a stiesňujúceho strachu. Po istom čase, keď sme najvážnejšie, agresívne problémy s kopáčmi vyriešili, ponúkol som niektorým z nich prácu v mojom tíme, čím sa mi progres v geologickom prieskume značne urýchlil. Získal som tak užitočných sprievodcov a verte mi, že som sa mal aj čo od nich naučiť. Tak sa mi potvrdilo to staré dobré porekadlo, že - Všetko zlé je na niečo dobré.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Ryžovanie zlata z rozdrvenej žily. Voda je sfarbená oxidmi železa aké sú napríklad: limonit, goetit a hematit.

Keď som navštívil ilegálnu baňu, prestal som v nemom úžase dýchať. Tony a tony horniny navŕšenej do háld, ktoré siahali takmer do neba. Vykopané jamy a šachty mali hĺbku do 15 m a schádzalo sa do nich po bambusových rebríkoch. To všetko bolo vykopané ručne, pomocou lopát, kladív a drevených kolov. V okolí bane boli postavené primitívne chyže, alebo len vyhĺbené a lístim vystlané nory, v ktorých baníci prespávali resp. žili. Vyťažená ruda bola nakladaná do vriec a potom na bicykloch, alebo na ich vlastných chrbtoch prenášaná z bane na zberné miesto cez džungľu k najbližšej ceste, ktorá bola vzdialená približne 10 km. Tam sa ruda predávala priekupníkom a potom nakladala na autá.

Priekupník si vždy vybral niekoľko desiatok náhodnych vriec, ktoré sa museli opäť vysypať, aby mohol skontrolovať kvalitu suroviny, od ktorej sa potom odvádzala cena. Priekupníci si uvedomujú situáciu, v ktorej sa baníci nachádzajú. Dlhé týždne v džungli, unavení, vyhladovaní, a preto ľahko vydierateľní a zvyčajne pristanú na takmer akúkoľvek sumu. V gangu može pracovať v závislosti od veľkosti náleziska od niekoľko desiatok až po stovky ilegálnych baníkov. Ich mesačný príjem na hlavu však málo kedy presiahne viac ako 40 - 50 USD. V tejto brandži však platí "právo" slobodnej voľby: "Ber alebo neber a vypadni!". Zarobené peniaze okamžite minú na alkohol, drogy, prostitútky, jednoduché jedlo a po pár dňoch im neostáva nič iné ako len opäť kopať, kopať, kopať a veriť, že priekupník koncom mesiaca opäť príde. To však nie je nikdy isté, lebo aj to sa môže stať, že priekupníka zatkne polícia, alebo si nájde logisticky a cenovo výhodnejši zdroj nerastnej suroviny - ilegálnych baníkov je totiž v DR Kongo ako maku.

Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Zlato - výsledny produkt namáhavej driny. Takéto množstvo zlata získala 5 členná skupina kopáčov v priebehu 3 týždňov.

Kopáči v období dažďov svoju činnosť končia. Valiaca sa voda veľmi rýchlo zatopí šachty a ťažiace jamy sa premenia na hlboké jazerá plné jedovatej vody. Keď opäť nastane obdobie sucha, vracajú sa títo marnotratní synovia, aby pokračovali vo svojej útrpnej práci. Pôda a ílove sedimenty však ostávajú ešte veľmi dlho nasiaknuté vodou - mazľavé a ťažké. To spôsobuje pri ďaľšom kopaní a hĺbeni ťažobných jám uvoľnenie nadložnej horniny, ktorá sa neočakávane môže zošmyknúť do vyhĺbeného priestoru. Takýmto spôsobom zavalilo v okolí nášho prieskumného tábora skupinu 15-tich kopáčov. Po týždni kopania sa podarilo dostať zo závalu 10 mŕtvych tiel a ostatní navždy skončili v spoločnom hrobe.

Ilegálni baníci v DR Kongo predstavujú iba jedno z mnohých spoločenstiev tohoto sveta, ktoré prežíva svoj život v katastrofálnej biede, z ktorej ako sa zdá niet zatiaľ úniku. Zažil som vzácnu skúsenosť spoznať ich životné túžby a želania. Ich predstava o šťastí je extrémne jednoduchá a skromná. Mnohým z nás by mohla pripadať až triviálna. Žial, ich životné cesty za šťastím sú zariadené tak, že sa musia neustále brodiť v bahne smutného bytia, až kým raz neskončia v hroboch, ktoré si vykopú sami ...

viac fotografií

Palo Lajčiak

Palo Lajčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aj keď zvyčajne pracujem ako geológ, baví ma dokumentárna fotografia. Všímam si obdivuhodné spôsoby, akými človek dokáže žiť svoj vlastný život a niektoré z nich sa snažím navždy uchovať v podobe fotografického obrazu a publikujem na svojej stránke:lonelygallery.com Zoznam autorových rubrík:  DokumentCestopisFikciaÚvahaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu