reklama

V pralesoch DR Kongo (2) - Ako sa hľadajú poklady?

Ako som vám písal v predchádzajúcej časti, žiadny geologický prieskum sme nemohli začať bez "požehnania" miestneho náčelnika a šamana. Zdalo sa, že namocnejší z kmeňa všetko naozaj zariadili podľa dohody a my sme šťastne na večer dorazili do prvého tábora a zaspali spánkom spravodlivých.  Prebudiť sa však skoro ráno v džungli nie je zrovna najpríjemnejší pocit. Všetko naokolo, vrátane môjho šatstva bolo studené, vlhké, zatuchnuté a ja som mal pocit, akoby som sa vyspal niekde na podlahe v starej, plesnivej kúpeľni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Ráno v džungli je chladné a vlhké. Rozfúkaná pahreba z minulej noci spríjemňuje čakanie na prvé lúče slnka predierajúce sa korunami stromov.

Čakal nás prvý deň vzorkovacích a mapovacích prác. Z tábora sme vyšli ešte pred siedmou hodinou, aby sme sa džungľou presekali podľa možnosti ešte predpoludním. Na miesto určenia to bolo podľa mapy ďaľších necelých 6 km. Možno vás napadla otázka: "Prečo sme práve išli do tej časti džungle, kde sme išli?"

Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Po raňajkách odchádzame do terénu. Prístroj GPS je pre domácich taká istá frajerinka ako mobilný telefón a niektorí si ho nezvesia z krku ani cez noc. Je to pre nich ako fetiš, ktorý vyvoláva u ostatných rešpekt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Geologický prieskum ložísk je úžasne komplexná a vzrušujúca veda, do ktorej je potrebné investovať ohromné množstvo finančných prostriedkov. Neznáme a ťažko dostupné územia sa najprv vyhodnocujú metódami diaľkového prieskumu zeme. Tento prieskum poskytuje cenné geofyzikálne a topologické infomácie v podobe rôznofarebných rastrov zobrazených na mape. Prostredníctvom nich je možné indentifikovať magnetické, elektrické alebo gravitačné odchýlky v zemskom povrchu. Odchýlky, alebo tiež anomálie, upozorňujú na "niečo", čo môže byť z hľadiska geologického veľmi zaujimavé. Pre zber týchto informácii sa používaju lietadlá alebo vrtuľníky využívajúce špeciálne meracie zariadenia. Predstavte si napríklad, že prehltnete striebornú lyžičku a pôjdete na rentgén. Lyžička svojim tvarom a kontrastným sfarbením na rentgénovom snímku signalizuje anomáliu vo vašom hrudnom koši. Takto nejako podobne sa zobrazujú aj geologické anomálie digitálnou vizualizáciou nameraných fyzikálnych dát. Úlohou prieskumného geológa je potom tieto anomálie v teréne objaviť a odobrať z nich vzorky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Odoberanie vzorky z riečnych sedimentov a pôdy. Počas jednej sezóny sme vyzbierali a odoslali do labákov viac ako 10 000 ks.

Územie, v ktorom som pracoval, malo rozlohu viac ako 5000 km2. Na našej trase sa podľa satelitných snímkov náchadzal systém zlomov v zemskej kôre v podobe hlbokých horských dolín, ktoré boli dlhým časom vymleté činnosťou riek a potokov. Riečne systémy transportujú horninový materiál z veľkého územia, ktorým pretekajú a vytváraju aj nánosy jemných sedimentov na ich brehoch. Existujú mnohé prieskumné metódy pre zber vzoriek takýchto sedimentov, ktoré po chemickej analýze v laboratóriu poskytujú cenné infomácie o výskytoch drahých a farebných kovov v prieskumnom území. Všetky odbery vzoriek sa detailne zaznamenávaju do geologickej mapy a po istom čase, keď je množstvo chemických a fyzikálnych dát dostatočne veľké, je možné pomerne presne identifikovať miesto odkiaľ rudná mineralizácia pochádza. V tejto prvotnej fáze prieskumu však nikto nedokáže s istotou povedať, či mineralizácia je dostatočne veľká a vhodná na ťažbu banským spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Odoberanie vzoriek si vyžaduje celodenný presun džungľou z miesta na miesto. Mravce, chlpaté semená, peľ rastlín, alebo ich ostne zdierajú moju kožu často až do krvi. Domorodci sa chránia svetrami a vetrovkami. Predstava, že by som si mal tento odev obliecť v tropickom teple a vlhku mi vyvoláva nepríjemné zimomriavky.

Potencionálne nálezisko suroviny je dôležité presne popísať a charakterizovať. Pre tento účel je najlepšou a zároveň najdrahšou metódou použitie geologických vrtov. Pred hĺbením vrtov je však potrebné vybudovať do miesta nálezu prístupové cesty, aby sa mohol zriadiť prieskumný tábor. Vybudovať ubytovacie a stravovacie zariadenia, sklady na pohonné hmoty, priniesť ťažkú techniku, zriadiť komunikačnú sieť vrátane pripojenia do internetu cez satelit a samozrejme dieslové generátory, ktoré slúžia ako jediné zdroje elektriny. Je to veľmi náročná fáza na logistiku procesov a riadenia ľudských zdrojov. Keď je už všetko takto pripravené a zorganizované spustia sa do prevádzky geologické vŕtne súpravy a prieskum sa z povrchu prehupne hlboko do podzemia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vŕtne jadrá z geologických vrtov poskytujú detailné informácie o type materskej horniny, kvalite rudnej mineralizácie, o tektonických štruktúrach a poruchách, ale aj o mechanických vlastnostiach hornín. Z týchto informácií sa potom pomocou špeciálnych softvérov modeluje tvar predpokladaného ložiska a vypočítava sa množstvo zásob nerastnej suroviny a samozrejme celková ekonomická efektívnosť z ťažby rudy banským spôsobom. Celý projekt je tímova práca, na ktorej sa podiela mnoho špecialistov v odbore a operačných tímov. Až v tejto fáze prieskumu sa dá odpovedať na otázku, či peniaze investorov do prieskumu budú zúročené alebo navždy stratené, pretože výdatnosť rudy sa preukáže ako neekonomická.

Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Husté porasty stromov často spôsobili, že som nemohol používať navigačný prístroj GPS a ani použiť kompas na zameranie azimutu. Vtedy som chlapcom popísal situáciu na mape a vždy sa strhla búrlivá debatka - kade ďalej a ako? Vrátiť sa v džungli napríklad 1km naspäť a ísť novým tj. správnym smerom spôsobí niekedy časovú stratu aj viac ako 4 hodiny.

Vyhľadávanie surovinových zásob je takmer vždy vysoko rizikový investičný projekt, ktorý vyžaduje výborne technologické vybavenie, know how a samozrejme kvalitné ľudské zdroje. To sú iba niektoré z mnohých skutočností, ktoré vysvetľujú prečo DR Kongo nie je schopná profitovať zo svojich surovinových zdrojov, tak ako by naozaj mohla. Nízka vzdelanostná úroveň obyvateľstva, nedostatočné technologické zázemie, absencia skúsenych odborníkov, politická nestabilita, časté ozbrojené konflikty, nekontrolovateľná korupcia, chýbajúca cestná a elektrická infraštruktúra - to sú všetko vážne a momentálne takmer neprekonateľné prekážky spôsobujúce stagnáciu nezávislého hospodárskeho rozvoja tejto krajiny.

Často prevláda názor, že zahraničné spoločnosti bezuzdne drancujú bohatstvo afrického kontinentu. Je to však veľmi povrchné konštatovanie. Každá spoločnosť, ktorá sa rozhodne investovať v Afrike očakáva celkom logicky zisk primeraný k vynaloženému úsiliu a prostriedkom. Bez zveličovania si dovolím vecne tvrdiť, že v tomto svetovom regióne je investovanie takmer vždy riskantnou záležitosťou.

Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Počas vzorkovania nás nosiči nasledujú. Prenášajú stany, jedlo a bandasky s vodou. Keď padne súmrak, alebo sa cítime už totálne vyčerpaní, dávam pokyn na založenie tábora, kde strávime nadchádzajúcu noc.

Problémom je, že politicko - spoločenský systém DR Kongo umožňuje súčasnú existenciu dvoch zásadne odlišných prístupov investovania do vyhľadávania a ťažby nerastných zdrojov. Ten prvý, ktorý sa snažím priblížiť v tejto sérii blogov prináša krajine nemalé investície do rozvoja miestnych komunít, do výstavby priemyselnej infraštruktúry a zvyšovania zamestnanosti, hoci väčšinový výnos so zisku v tomto prípade ide samozrejme do "vrecka" investujúcej spoločnosti. Druhý prístup je ilegálne baníctvo, ktoré ťaží suroviny bez akéhokoľvek celospoločenského príspevku a celý zisk sa prerozdeľuje iba medzi priekupníkov a skorumpovaných úradníkov. To je však celkom iste na samostatnú tému, o ktorej vám napíšem určite nabudúce ...

Obrázok blogu

DR Kongo 2008: Šlichovanie, známe aj ako ryžovanie, v nánosoch potoka vzrušuje snáď každého človeka bez rozdielu národnosti, či farby pleti. Napäté pohľady mojich pomocníkov som musel často sklamať s vysvetlením, že ten kov zlatožltej farby v koncentráte na dne misky nie je zlato ale "iba" chalkopyrit - dôležitý minerál sulfidu mede.

Palo Lajčiak

Palo Lajčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aj keď zvyčajne pracujem ako geológ, baví ma dokumentárna fotografia. Všímam si obdivuhodné spôsoby, akými človek dokáže žiť svoj vlastný život a niektoré z nich sa snažím navždy uchovať v podobe fotografického obrazu a publikujem na svojej stránke:lonelygallery.com Zoznam autorových rubrík:  DokumentCestopisFikciaÚvahaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu